Coraz więcej młodych ludzi w przemyślany sposób wybiera swoją edukację już na poziomie szkół ponadgimnazjalnych.
Jedną ze szkół, która cieszy się największą popularnością w szczególności u młodych mężczyzn, jest technikum kształcące w zawodzie technik informatyk.
Absolwent tej szkoły może pochwalić się m.in. takimi umiejętnościami jak:
- konfigurowanie ruterów i urządzeń zabezpieczających
- lokalizowanie i usuwanie przyczyn wadliwego działania systemów sieciowych
- montowanie, modernizowanie oraz rekonfigurowanie komputerów osobistych
Ponadto technik informatyk posiada obszerną wiedzę na temat technicznego działania systemów komputerowych. To właśnie on w głównej mierze posługuje się narzędziami do naprawy sprzętu komputerowego.
Po pozytywnym zdaniu egzaminu państwowego i uzyskaniu właściwego tytułu, technik informatyk może starać się o posadę w wielu miejscach. Na polskim rynku pojawia się coraz większa ilość firm świadczących usługi w zakresie montażu i instalacji internetu.
W związku z tym rodzi się zapotrzebowanie na nowych, wykwalifikowanych pracowników. Ponadto technik informatyk może zdobyć pracę w punktach serwisowych, firmach tworzących oprogramowania, firmach administrujących sieci komputerowe, a także prowadzić własną działalność w zakresie podstawowych usług informatycznych.
Informatyka jest jedną z najobszerniejszych, a zarazem najszybciej rozwijających się dziedzin naukowych. Wymagania rekrutacyjne stawiane ubiegającym się o stanowisko informatyka, zasadniczo różnią się od siebie, i dotykają wielu specyficznych dla tego zawodu kwestii. Jednakże ogólne wymagania dotyczą przede wszystkim wykształcenia. Duże przedsiębiorstwa i korporacje o międzynarodowym zasięgu systematycznie weryfikują zgłoszenia kandydatów pod względem posiadanych przez nich dyplomów.
Ukończenie studiów wyższych o kierunku informatycznym to tak naprawdę początek edukacji informatyka. Zawód ten jest ściśle związany z pogłębianiem swojej wiedzy w różnorodnych sferach tej obszernej dziedziny. Dlatego też podczas rekrutacji zwraca się uwagę na liczne szkolenia i kursy dokształcające, w których brała udział dana osoba. Ważna jest również kwestia doświadczenia zawodowego, w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie swojej kariery zawodowej już podczas studiów. Wiele korporacji oferują młodym ludziom staże i praktyki, które pomogą im w obraniu swojej drogi zawodowej, doskonaląc przy tym ich umiejętności praktyczne.
Wyznacznikiem dobrego informatyka nie jest wiedza teoretyczna, ale całokształt działań praktycznych, jakie może zaoferować przyszłemu pracodawcy.
Tak rozległa dziedzina wymaga od absolwentów tego kierunku dużego zaangażowania oraz pracy nad swoimi umiejętnościami. Obranie właściwego kierunku jest bardzo ważną kwestią, która sprawi, że dana osoba będzie mogła zagłębić się w konkretną specjalizacje, wyprzedzić konkurencje i zapewnić firmie długotrwały sukces.