Informatyk po studiach…
Większość firm i korporacji podczas rekrutacji na stanowisko informatyka zaznacza, iż wymogiem koniecznym jest ukończenie przez kandydata wyższych studiów kierunkowych.
Czy jednak ukończenie studiów informatycznych dostarcza odpowiednich kompetencji oraz kwalifikacji absolwentom? Czy ukończone studia sprawiają, iż kandydaci ubiegający się na stanowisko informatyka w dużych korporacjach posiadają obszerną wiedzę i unikatowe umiejętności?
Wielu młodych ludzi twierdzi, iż ukończenie studiów informatycznych dostarczyło im tylko i wyłącznie wiedzy stricte teoretycznej. Zazwyczaj umiejętności praktyczne informatyków są wynikiem ich ciężkiej pracy i trudu, jaki wkładali w wykonywanie określonych projektów.
Wielu absolwentów kierunków informatycznych uważa, iż system nauczania w naszym kraju powinien zostać diametralnie zmieniony. Brak konkretów, rozwiązywanie licznych zadań matematycznych i uczenie się schematów to tylko kilka z zarzutów dotyczących systemu nauczania informatycznego na uczelniach wyższych.
Wprowadzenie kilku zasadniczych zmian pomogłoby absolwentom informatyki szybciej odnaleźć się na rynku pracy oraz zdobyć takie umiejętności, które są współcześnie wymagane przez potencjalnych pracodawców. Warto byłoby zastanowić się nad współpracą wydziałów informatycznych z firmami z sektora IT, które oferowałby studentom liczne praktyki zawodowe. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest zwiększenie ilości specjalizacji na wydziałach informatycznych. Biorąc pod uwagę zakres oraz dynamikę zmian w obszarze IT, uczelnie powinny podążać za nowymi trendami i z roku na rok oferować coraz więcej specjalizacji.